• Türkçe
  • English

AKTİF MEDİTASYON

Meditasyon aslında tam olarak hiç bir şey yapmama durumudur. Eylem yoktur, düşünce yoktur, duygu yoktur. Sonuç olarak bedensel ve zihinsel olarak tüm eylemlere son verdiğiniz zaman ve yalnızca var olduğunuzda meditasyon yapmış olursunuz. Meditasyonda eylem yapmaz, gözlem yaparsınız. Farkındalığa ilk adım, bedeninizi yakından gözlemlemektir. Meditasyon farkındalıktır ve farkındalıkla yaptığınız her şey meditasyondur.

Birçok meditasyon yöntemi vardır ve bu yöntemler yardımcıdır. Önemli olan sizin ruhunuz ve bedeniniz için en doğru yöntemi bulmanızdır. Eğer doğru yöntem kullanılırsa kişide farkındalık yüksek bir düzeye ulaşır. Meditasyona başlamadan önce telefonunuzu kapatın ve kendinizi bağımsız kılın. Ayakkabılarınızı çıkartın, zihninizi meşgul eden konuları dışarıda bırakın. Meditasyon yapacağınız odaya her şeyi dışarıda bırakarak girin. 

Meditasyon için bedeninizi unutabileceğiniz kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyon gereklidir. Eğer bedeniniz oturmak değil dans etmek veya hareket etmek istiyorsa bu hareketede izin verip meditasyona o şekilde başlayabilirsiniz. Meditasyonda en önemli unsurlar; gevşemek, değerlendirme olmadan gözlemlemedir. Meditasyon önceden düşünüldüğü gibi sadece sakin bir ortamda oturarak yapılan bir eylem değildir. Bazen koşarken ya da yüzerken de meditasyon yapar hale gelebilirsiniz.

Meditasyonun Faydaları

  • Meditasyonun etkileri beyin dalgaları değişiminde nörolojik olarak ölçülmüştür.
  • Zihin ve beden arasındaki uyumu arttırır.
  • Meditasyon, insanın ruhsal gelişiminde ve farkındalığının artmasında çok etkili bir yöntemdir.
  • Meditasyon yapan kişinin enerji kanalları ve çakraları temizlenir Bu da fiziksel ve ruhsal olarak rahatlama sağlar ve tüm organların sağlığını önemli ölçüde pozitif olarak etkiler.
  • Meditasyon sürecinde sezgisel bilgi akmaya başlar, zihne ilham dolar ve kişi üstün bir bilinç haline ulaşarak öz benliği ile temas haline geçebilir.
  • Kişinin meditasyonda hissettiği duygu o kadar derin ve tatmin edicidir ki, kişi sadece kendisi için meditasyon yapar.
  • Meditasyon ile kişi fiziksel, akılsal ve duygusal olarak da sağlıklı hale gelir.
  • Meditasyon, günlük hayatımıza denge ve konsantrasyon getirir. İş de ve özel yaşamda başarıyı arttırır.
  • Ailemiz ve sosyal ilişkilerimiz olumlu yönde gelişir. Meditasyon yapan kişi daha dingin, sevgi dolu ve affedici hale gelir.

Osho Dinamik Meditasyonu

Bu meditasyon 1 saat sürer ve 5 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır. Sabah yapılması tavsiye edilir fakat yapamıyorsanız gün içinde de yapabilirsiniz.

Birinci aşama – 10 dakika

Hızla burundan nefes alıp verin, bırakın nefesiniz yoğun ve sık olsun. Nefesinizi elinizden geldiğince hızlı yapıp derin nefes aldığınızdan emin olun. Nefesinizi alırken bırakın bedeninizde rahat olsun. Bedeninizi kasmadığınıza emin olun. Nefesiniz hızlı ve kaotik olmalı, o esnada bedeninizde rahat bir şekilde nefesinizin ritmiyle hareket etsin. Kollarınızı ve bedeninizi doğal olarak oynatmanız enerjinizin yükselmesine yardım edecektir. 

İkinci aşama – 10 dakika

Katarsiz bölümü , bedeninizi takip edin ve ne varsa ifade etme özgürlüğü verin. Gereken herşeyin dışarı atılmasına izin verin. Tamamen çıldırın, aklınızın olanlarla ilişki kurmasına izin vermeyin, bedeninizle bütün olmayı unutmayın. Haykırın, gülün, bağırın, ağlayın, atlayın, dans edin ve tekmeleyin.

Üçüncü aşama – 10 dakika

Omuzlarınızı ve boynunuzu gevşek bırakarak iki kolunuzu birden dirseklerinizi kırmadan kaldırabildiğiniz kadar, yükseğe kaldırın. Kollarınız havada, mümkün olduğu kadar derinden, karnınızdan hu… hu…. hu…. diye bağırıp yukarı aşağı sıçrayın. Ayaklarınız her yere bastığında (tabanların yere temas ettiğinden emin olarak) sesin cinsiyet merkezinize derinden çarpmasını sağlayın. 

Dördüncü aşama – 15 dakika

Durun! Stop sesini duyduğunuzda kendinizi hangi durumda bulduysanız öyle donun kalın. Bedeni hiçbir şekilde düzeltmeyin. Size olan her şeye tanık olun.

Beşinci aşama – 15 dakika

Kutlayın ! Orada ne varsa , müzikle ve dansla ifade edin. Dans edin !

Reyhan İlknur – Osho Dinamik Meditasyonu

Osho Kundalini Meditasyonu

Bu meditasyon 1 saat sürer ve 4 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

Birinci aşama – 15 dakika

Gevşeyin ve enerjinizin ayaklarınızdan yukarıya hareket ettiğini duyumsayarak tüm bedeninizi çalkalanmaya bırakın. Gözleriniz açık ya da kapalı olabilir.

İkinci aşama – 15 dakika

Dans edin, içinizden gelen herhangi bir biçimde, bırakın tüm beden dilediği gibi hareket etsin.

Üçüncü aşama – 15 dakika

Gözlerinizi kapayın ve oturarak ya da ayakta durarak hareketsiz kalın… içte ve dışta neler olduğuna tanıklık ederek.

Dördüncü aşama – 15 dakika

Gözlerinizi kapalı tutarak yere uzanın ve hareketsiz kalın.

Osho Nataraj Meditasyonu

Bu meditasyon 65 dakika sürer ve 3 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

Birinci aşama – 40 dakika

Gözleriniz kapalı büyülenmiş gibi dans edin. Bilinçaltınızın yönetimi tamamen ele geçirmesine izin verin. Hareketlerinizi denetlemeyin ya da olup bitenlere tanık olmayın. Sadece tümden dansın içinde olun.

İkinci aşama – 20 dakika 

Gözleriniz kapalı bir şekilde yere yatın. Sessiz ve hareketsiz olun.

Üçüncü aşama – 5 dakika

Neşe içinde dans edin ve keyfinizi çıkarın.

Osho Nadabrahma Meditasyonu 

Bu meditasyon 1 saat sürer ve 3 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

İlk aşama – 30 dakika

Gözleriniz kapalı, dudaklar bitişik ve rahat bir pozisyonda oturun. Başkalarının duyabileceği şekilde yüksek sesle mırıldanmaya başlayın ve bütün bedeninizde bir titreşim yaratın. Yalnızca mırıldanışın titreşimiyle dolmuş, boş bir boruyu ya da boş bir kabı gözünüzde canlandırabilirsiniz. Mırıldanmanın kendi kendine sürdüğü ve dinleyici halini aldığınız bir nokta gelecektir. Özel bir nefes alış biçimi yoktur ve eğiminizi değiştirebilir ya da isterseniz bedeninizi hafifçe ve yavaşça kımıldatabilirsiniz. 

İkinci aşama – 15 dakika 

Bu aşama 7,5 dakikalık iki bölüme ayrılır. İlk yarısı için ellerinizi avuçlar yukarıda, dairesel hareketlerle oynatın. Göbekten başlayarak iki el birlikte ileri doğru hareket eder, solda ve sağda birbirini yansıtan iki geniş çember yaratacak biçimde ayrılır. Hareket öyle yavaş olmalıdır ki zaman zaman hiç hareket yokmuş gibi görünecektir. Dışa doğru evrene enerji vermekte olduğunuzu duyumsayın.

7,5 dakika sonra avuçlar aşağı ellerinizi çevirin ve aksi yönde harekete geçirin. Şimdi eller birlikte göbeğe doğru gelecek ve birbirlerinden ayrılarak bedenin iki yanından dışarıya doğru açılacak ve  enerjiyi içe almakta olduğunuzu duyumsayın. Birinci caşamadaki gibi bedenin geri kalanının yumuşak, yavaş hareketlerine engel olmayın.

Üçüncü aşama – 15 dakika

Bütünüyle sessiz ve hareketsiz oturun ya da yatın.

Reyhan İlknur – Osho Nadabrahma Meditasyonu

Osho Gourishankar Meditasyonu

Bu meditasyon 1 saat sürer 4 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

İlk aşama – 15 dakika 

Gözler kapalı bir şekilde oturun. Burundan derin nefes alarak akciğerlerinizi doldurun. Nefesinizi mümkün olduğunca uzun tutun, sonra ağızdan yavaşça bırakın ve akciğerleri mümkün olduğunca boş bırakın. Bu nefes alıp verme şeklini ilk aşama boyunca sürdürün.

İkinci aşama – 15 dakika

Normal nefes almaya dönün ve yumuşak sabit bir bakışla mum alevine ya da yanıp sönen mavi bir ışığa bakın. Bedeninizi hareketsiz tutun.

Üçüncü aşama – 15 dakika 

Gözler kapalı olarak ayağa kalkın ve bedeninize rahat olması ve duyarlı hale gelmesi için izin verin. Bedeninize, normaldeki kontrolden farklı olarak, bazı zor farkedilen enerjilerin hareket ettirdiğini hissetmeye başlayacaksınız. Latihan adı verilen bu olayın gerçekleşmesine izin verin. Siz hareket yapmayın; bırakın hareket kendiliğinden yumuşak, zarif bir biçimde gerçekleşsin.

Dördüncü aşama – 15 dakika

Yere kapalı gözlerle uzanın, sessiz ve hareketsiz kalın.

Reyhan İlknur – Osho Gourishankar Meditasyonu

Osho Mandala Meditasyonu

Bu meditasyon 1 saat sürer 4 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

İlk aşama – 15 dakika 

Gözler açık, yavaşça ve aşamalı olarak başlayıp gitgide hızlanarak bulunduğunuz yerde koşun. Dizlerinizi mümkün olduğu kadar yukarı kaldırın derin derin ve düzenli nefes alıp vermek enerjiyi hareket ettirir. Aklı ve bedeni unutun. Nefes alıp vermeye devam edin.

İkinci aşama – 15 dakika 

Gözler kapalı, ağız açık ve rahat bir şekilde oturun. Bedeninizi belden itibaren rüzgara kapılmış bir kamış gibi döndürün. Rüzgarın size her yandan, arkadan ve önden çepeçevre sürüklediğini duyumsayın. Uyandırılmış enerjilerinizi karnınızın merkezine verecektir bu.

Üçüncü aşama – 15 dakika

Sırtüstü uzanın, gözlerinizi açın ve başınız hareketsiz gözlerinizi saat yönünde döndürün. Onları büyük bir saatin yelkovanını izliyormuş gibi ama mümkün olduğunca hızlı, yuvalarının içinde dört bir yanda gezdirin. Yumuşak ve düzenli nefesle ağzın açık kalması ve çenenin gevşek olması önemlidir. Bu merkezde bulunan ernerjilerinizi üçüncü göze getirecektir.

Dördüncü aşama – 15 dakika

Gözlerinizi kapatın ve hareketsiz olun.

Reyhan İlknur – Osho Mandala Meditasyonu

Osho Whirling Meditasyonu

Bu meditasyon 1 saat sürer ve 2 ayrı aşamadan oluşur. Müzik eşliğinde yapılır.

Birinci aşama – 45 dakika

Gözlerinizi açık tutun ve vücudunuzun merkez noktasını hissedin. Kollarınızı omuz hizasında kaldırın sağ el daha yukarıda avuç içi yukarı doğru ve sol el biraz daha aşağıda avuç içi aşağı doğru olsun. Kendi ekseniniz etrafında istediğiniz yönde dönmeye başlayın. Vücudunuz yumuşak olsun. Yavaş başlayın ve 15 dakika sonra kademeli olarak gitgide hızlanmaya başlayın. Bir enerji havuzu haline gelirsiniz, etrafınız bir hareket fırtınası, içteki merkezde ise sessiz ve hareketsiz bir tanık olursunuz.

İkinci aşama – 15 dakika

Müzik durunca bedeniniz yere yığılsın. (Bu daha öncede olmuş olabilir) Karnınızın üstüne  doğru yatın ki karnınız yer ile bağlantıda olsun. Bedeninizin yeryüzüne karıştığını hissedin. Gözlerinizi kapatın , sessiz ve pasif kalın.

Reyhan İlknur – Osho Whirling Meditasyonu