• Türkçe
  • English
Blog

Aile Dizimi’ne Başlama Hikayem: Temsilcilikten Kolaylaştırıcılığa Uzanan Bir Yolculuk

Bir sabah uyandım, yıl 2007 boğazım düğüm… Nedeni hem belli hem de belli değil. Çok zor 4-5 sene geçirmişiz. Şu an her şey normale dönmüş gibi ama artık hiçbir şey normal olamaz ki… Annem artık yok… Hayatımda o büyük boşluk dışında her şey normal aslında… O kayıpla çok dersler almış, hayata yeniden başlamış olmam ve şükretmem lazım değil mi? Yok işte değil… Depresifim, mutsuzum, terapiye mi gitsem? Yok ya daha evvel gittim de ne oldu? Bir yolu olmalı çıkmalıyım bu döngüden…

Evde dolaşırken televizyondaki programda birisi diyor ki 5 seansta her şeyi çözüyoruz… İşte bu benim aradığım hızlı net ve kesin çözüm. Gerçekten olabilir mi? Valla çok ciddi de bir kadına benziyordu, hemen randevu aldım.

Sanıyorum 3. seanstı… Terapistim dedi ki: “Reyhan’cım sana Aile Dizimi öneriyorum bu hafta sonu bir seans var gelmek ister misin?”

“O nedir?” dedim. Aile köklerinden gelen travmalar, taşıdığımız kaderler ile ilgili bir çalışma anlatılmaz yaşanır, sen vaktin varsa gel dedi.

Çok araştırıp soruşturmadan kendimi Bebek’te bir apartman dairesinde, Aile Dizimi grubuna katılırken buldum. Tüm gün süren çalışmada hem kendim dizim açtırdım hem de dizim açtıran katılımcıların dizimlerinde temsilci olarak rol aldım. Çok etkilenmiştim çünkü ilk açtırdığım dizimde o an yanımda olmayan aile üyelerinin hislerini temsilciler aktarmıştı.

Çok etkilenmiştim ve bir o kadar da şaşırmıştım… O gün katıldığım tüm dizimler beni ayrı ayrı etkilemişti. Eve dönüyordum ama üzerimden sanki yılların yükü kalkmıştı. Garip ama mutlu, biraz da huzur var. Bir yanım diyordu ki ‘Artık hiçbir şey aynı olmayacak’ gerçekten de o günden sonra hiçbir şey aynı olmadı. Bugünün temelleri işte o gün atıldı. Aile Diziminden, Aile Dizimine koşmaya başladım. Ne zaman Aile Dizimi olsa katılmak istiyordum çünkü temsilci olmanın şifasını da hissediyordum. Sonra bir gün kendi kendime şöyle dedim; ‘Sürekli Aile Dizimlerine katılıyorum eğitimini neden almıyorum?’ Aile Dizimi yolculuğum işte böyle başladı…

Eğitimlerde kendi Aile Dizimi çalışmalarımızı yaparken birçok açılım, değişim ve dönüşüm yaşadım. Geçtiğim deneyimleri insanlarla paylaşmak ve hayatlarına dokunmak için yola çıktım… Bugün iyi ki diyorum.

Şimdilik benden bu kadar… Bir sonraki blog yazısında görüşmek üzere.