• Türkçe
  • English
Blog

Ruh Halinizi İyileştirmek ve Daha İyi Uyumak İçin En İyi İpuçları

Eğer uykunuzu iyi almazsanız bu durum hem mental hem de fiziksel sağlığınızı etkileyecektir. Ayrıca kilonuzu, duygusal sağlığınızı, üretkenliğinizi ve gün boyunca sahip olduğunuz enerji miktarını etkileyebilir.

Yatakta saatlerce dönüp duruyor ve uykusuzluk çekiyorsanız uyku düzeninize yardımcı olacak aşağıdaki tavsiyelerimize göz atmak isteyebilirsiniz.

1. Düzenli Egzersiz

Yaşınız kaç olursa olsun egzersizin faydaları bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Uzmanlar haftada 3 gün egzersiz önermektedir.

2. Hayatın Stresini Atın

Ruh sağlığımız için en büyük tehdit strestir. Stres, genel ruh halimizi etkiler ve bu durumda uykumuzu etkiler. Gülmek ve eğlenmek stres için en iyi ilaçtır. Keyif aldığınız şeylere zaman ayırın. Stres seviyenizin azaldığını göreceksiniz.

3. Dengeli Beslenme ve Faydalı Takviyeler Alın

İyi bir beslenme düzeni, iyi ve rahat bir sindirim sistemi demektir ve bu da uyku kalitenizi çok etkiler. Doktorunuzla görüşüp gıda takviyeleri de alabilirsiniz.

4. Mindfulness Pratikleri

Stresi azaltmanın ve aynı anda formda kalmanın en iyi yollarından biri, hem zihinsel hem de fiziksel sağlık için çok faydalı olan farkındalık tekniklerini kullanmaktır.

Düzenli olarak kullanıldığında farkındalık teknikleri hayata dair tüm bakış açınızı değiştirebilir. Meditasyon ve yoga gücünüze, dengenize ve nefes almanıza olduğu kadar içsel benliğinize de odaklanan egzersizlerdir.

Farkındalık Meditasyonu da bilimsel olarak kanıtlanmış bir tekniktir ve stresi azaltmaya, rahatlamanıza ve böylece uykunuzu ve genel ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur.

Kaynak: Flipboard