• Türkçe
  • English
Genel

Sabah Ritüelleri

Artık hepimiz biliyoruz ki güne nasıl başlarsak günümüzü öyle geçiriyoruz. Bir uyku düşkünü olarak son zamanlarda okuduğum kitaptan da destek alarak uykunun önemiyle başlayacağım.  O nedenle geceden güne nasıl hazırlanmalıyız kısmına değineceğim . Uykunun önemini bir diğer blog yazımda detaylı paylaşırım diye düşünüyorum. 

Gece yatağa girmeden önce cep telefonu, Tv ve tüm digital dünyadan uzaklaşmak en önemli konu. Sıcak bir duş alıp  bedeni rahatlattıktan sonra isterseniz sevdiğiniz bir kitapla uykuya kendinizi hazırlayın ya da kısa bir meditasyon yapabilirsiniz. Güzel bir uyku uyumak pozitif uyanmanın en önemli faktörü. Güzel bir uykudan sonra sabah mecbur değilseniz alarmsız uyanın. Gözlerinizi yatakta açtıktan sonra, gülümseyin ve şükredeceğiz minimum üç şey düşünün. Daha fazla şükredecek şey buluyorsanız devam edin. Derin bir nefes alıp yaşamın bir hediye olduğunu kendinize hatırlatın. 

Evcil hayvanınız varsa onlarla kucaklaşın . Yoksa kesinlikle bir evcil hayvan edinin ☺

Sabah ritüellerinden bir diğeri hemen yine telefonla buluşmamak. Pencereyi açıp Havayı  soluyun . Temiz havayı ciğerlerinize çekin. Bedeni esnetmek çok önemli ve sabahları hep önerdiğim hem kısa hem Pratik hemde etkili Tibetin gençlik pınarı egzersizlerini yapın. Bu egzersizi yaparken Om Mani Padme Hum Mantrasını müzik olarak kullanabilirsiniz. Hem ruhu hem bedeni destekleyici. 

Biliyorsunuz Tibetin Gençlik Pınarı  bir rituel ve her hareket sonrası dinlenip derin nefesler almanızı öneriyorum. 

Tibetin gençlik pınarından sonra sağlıklı bir kahvaltı güne başlamanın olmazsa olmazı. Şu aralar her ne kadar Dr. Öz kahvaltıyı pass geçelim dese de . Bazı zamanlar olabilir ama rutinde sabah birşeyler yiyince daha iyi hissediyor insan. 

Kahvaltı önerilerim arasında olmazsa olmaz çim suyu .Slow Juicer ile sıkılmış yeşillik suyu ve meyve tabağım var ve tabii ceviz. Çay olarak papatya çayı.

Genel olarak Aktif Meditasyonu da kahvaltıdan bir saat sonra yapıyorum . Tamamen günümün akışına bağlı olarak. 

Bunlar benim yıllardır deneyimlediğim ve çok faydasını gördüğüm  ritüellerim .  Yeme içme konusunda uzman değilim ama tecrübeme dayanarak kendi bedenimi daha iyi tanıdıkça klasik Türk kahvaltısının bedenime çok da iyi gelmediğini gözlemledim. Kahvaltı alışkanlığımı yaklaşık 3-4 senedir bu şekilde bir formüle oturttum .  Eğer seyahatteysem ya da bir kahvaltı buluşması varsa Türk kahvaltısına hayır demiyorum.

Günlük Ritüelleri Özetleyecek olursak 

-Şükür
-Nefes
-Tibetin Gençlik Pınarı
-Sağlıklı Kahvaltı
-Aktif Meditasyon

Reyhan İlknur