• Türkçe
  • English
Blog

Alışkanlık Öğrenmenin Basit Bir Şeklidir

‘O zaman bende tekrar yazmaya başlayabilirim ‘ dedim keyifli bir yaz akşamı evde otururken. Elimde yıllardır vazgeçemediğim laptopum. Sadece paylaşmak istiyorum. Nelerden mi bahsedeceğim ; biraz bildiğim, biraz bilmediğim, öğrendiklerimden ve tabii yaşadıklarımdan. Bazen sadece bir adımdır ihtiyacınız olan ya da cesaret. Size o cesareti verecek bir hayat arkadaşına sahipseniz daha da şanslısınızdır. Ve benim neler yazdığımdan habersiz sordu kendisi :

Neden vazgeçemiyordum evde yeni laptop’um beni beklerken eski ile ne yapıyordum? Var mı sizin de vazgeçemedikleriniz? Ya da vazgeçememek değilde tembellik mi yapıyoruz?. Alıştıklarımız daha mı kolay geliyor.? Yenilikler değişiklikler daha mı zor? Ben laptop üzerinden yola çıktım ama bu konu ile ilgili bir çok alışkanlık düşünülebilir. Sizde benimle alışkanlıklarınızı ve nedenlerini paylaşmak ister misiniz?

Siz biraz bunu üzerinde düşünürken bende bir yandan düşünüp bir yandan da internette araştırma yaptım bakın güzel bir makale buldum sizlerle paylaşmak istiyorum.
‘Ve Kısaca diyor ki: ‘Alışkanlık öğrenmenin basit bir şeklidir. Davranış ne kadar otomatikse o kadar alışkanlık olarak nitelendirilebilir. Genel olarak alışkanlığımız bilinçli dikkatimizi gerektirmez.

Alışkanlıklar iyi veya kötü olabilir. Çok çalışma, yazma , okuma , düzenli egzersiz , meditasyon vb. iyi alışkanlıklara örnektir. Alkolizm , uyuşturucu bağımlığı , letarji , erteleme, yalan söyleme, sahtekarlık , hırsızlık , kaçma vb. Kötü alışkanlıklara örnektir.
Alışkanlık iki şekilde oluşur fizyolojik ve psikolojik .
Alışkanlıklar faaliyetlerin niteliğine bağlı olarak üç tipe ayrılır.

1- Motor alışkanlıklar

Bunlar bireyin kas aktivitelerine karşılık gelir. Ayakta durma, oturma, koşu , yürüyüş yapma, egzersiz yapma vb. Gibi fiziksel eylemlerimizle ilgili alışkanlıklardır.

2- Entellektüel alışkanlıklar

Bunlar iyi gözlem , doğru algılama, mantıksal düşünme , karar vermeden önce sonuç çıkarma yeteneklerini kullanma ve sonuçların test edilmesi gibi entellektüel yeteneklerimizi gerektiren psikolojik süreçle ilgili alışkanlıklardır.

3- Karakter alışkanlıkları

Bazı karakter özelliklerimizi alışkanlıklar şeklinde ifade ederiz. Mesele ihtiyaç duyan, insanlara güvenen, dürüst, dostça konuşan , zaman yönetimi , çalışkan, elbiselerimizi temiz ve düzenli tutan diğerlerine yardımcı. Bunlar duygusal alışkanlıklardır.

Ünlü Amerikalı Psikolog William James iyi bir alışkanlığı hayatımıza kazandırmak bazı maddeler önermiştir.


a) iyi bir başlangıç yapın:
güçlü motivasyon ve zihinsel kararlılık çok önemlidir.

b) düzenli olarak çalışmaya devam etmek
yeni alışkanlığı hayatımız boyunca rutin olana kadar uygulamanız esastır. Erteleme ve kesintiden kaçınmak gerekir.

c) uygun ortamı seçin:
iyi alışkanlık oluşumu da teşvik edici atmosphere bağlıdır. Mesela yoğun çalışmak isteyen bir öğrenci tembel dostlar değil, sıkı çalışan kişilerden oluşan bir ekip kurmalıdır

d) hedefe ulaşılana kadar durmayın
bir alışkanlık kazandıktan sonra güçlendirilmelidir. Bu nedenle sıkıca kökleşene kadar devam ettirilmelidir.’

Benim bu maddelere eklemek isteyeceğim iyi bir alışkanlığı kazanmak için motivasyon ve en az 21 gün o alışkanlığı tekrarlama gereği olabilir. Tabii bu konu hayatımızın çok içinde ve uzun uzun yazılabilir. Aslında aynı maddeler kötü alışkanlıklardan vazgeçmek içinde kullanılabilir. Niyet, motivasyon , uygun ortam ve hedefe ulaşana kadar durmamak.

Bu gece benden bu kadar… yeniden yazmanın mutluluğu içindeyim haberlerinizi bekliyorum sevgiler.

Kaynak: http://www.psychologydiscussion.net/habits/habit-formation-basis-types-and-measures-for-effective-habit-formation/638